Gå til søgeformular
- Vestergade 59 1, 5000 Odense C 66 17 71 73
- Find vej
Fagskolen for Dekorativ kosmetik startede i 1987 med weekend- og 5-dages kurser for professionelle med sigte på frisører, kosmetologer, parfumerister m.fl. Siden 1990 har skolen haft et uddanelsestilbud til alle, der ønsker en erhvervsorienteret uddannelse som sminkør/make-up artist indenfor film, foto, teater, reklame og lignende. Som den første Make-up Artist Skole i Danmark siden 1987, er vi i dag kendt viden om i branchen med et internationelt godt ry og anerkendelse. Gennem årene har vi uddannet elever fra hele Skandinavien.
Fagskolen for Dekorativ kosmetik
Fagskolen for Dekorativ kosmetik startede i 1987 med weekend- og 5-dages kurser for professionelle med sigte på frisører, kosmetologer, parfumerister m.fl. Siden 1990 har skolen haft et uddanelsestilbud til alle, der ønsker en erhvervsorienteret uddannelse som sminkør/make-up artist indenfor film, foto, teater, reklame og lignende.
Som den første Make-up Artist Skole i Danmark siden 1987, er vi i dag kendt viden om i branchen med et internationelt godt ry og anerkendelse. Gennem årene har vi uddannet elever fra hele Skandinavien.
